Barboros Radvilaitės (?) biustas Oleske (Ukraina)

2013-03-01 20:11

TV laidos “Būtovės slėpiniai” fragmentas.

Šis portretinis biustas šiandien eksponuojamas Olesko pilies muziejuje. XIX a. pab. jis priklausė Lvove gyvenusiam istorikui ir kolekcionieriui Władysławui Łozińskiui. Patekęs į Lvovo paveikslų galeriją, šis biustas buvo perkeltas į galerijai priklausinčią Olesko pilį.

barbora biustas

Muziejinis užrašas skelbia: „Невідомий скульптор XVI ст. Портрет Барбари Радзивил. Мармур, позолота“. Šis biustas su Zigmanto Augusto antrąja žmona Barbora Radvilaite siejamas todėl, kad moteris vaizduojama su karūna, o cokolyje iškaltas reljefinis Radvilų herbas (trys trimitai).

olesky

Tačiau dr. Marijos Matušakaitės nuomone, tai – pirmosios Zigmanto Senojo žmonos Barboros Zapolijos (1495 – 1515) portretinis biustas, kuris galėjo būti sukurtas Lenkijoje nežinomo skulptoriaus, atvykusio iš Vengrijos kartu su būsimąja karaliene, o Radvilų herbas jame buvo iškaltas vėliau.

Žr.: Marija Matušakaitė. Karalienė Barbora ir jos atvaizdai. Vilnius, 2005, 2008; Istorikai: „Tai Barbora, bet ne Radvilaitė” (Lietuvos rytas, 2012-07-06);

2012 m. liepos 4–spalio 28 d. biustas buvo eksponuojamas Lietuvoje, Vilniaus paveikslų galerijoje parodoje „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“. Daugiau apie šią parodą žr. čia.

Atgal