Prioritetiniai paveldo objektai ir jų aprašymai

2011-12-06 19:49

Atrinkome penkis siužetinius koncentrus, kurie iš esmės uždengia visą Lietuvą ir leidžia laisvai operuoti turistiniais maršrutais, pasirenkant išvykimo vietą – Druskininkus, Vilnių ar Klaipėdą. Antra vertus, vietovės vietovėms nelygios, pvz.: Vilnius ar Trakai savo svarba kiekvienas lenkia visas kitas. Todėl vietovių 10-tukas yra problemiškas, nes neverta lyginti Trakų su, pvz., Kražiais ar Šalčininkais. Taigi, vertėtų pradėti nuo labai konkrečių paveldo objektų 10-tuko, tačiau tada jame nori nenori dominuos Vilnius ir Trakai.

1. Vilniaus Aukštutinė ir Žemutinė pilis: Manvydo Vilniaus žemės (taigi svarbiausios lietuvių etninės žemės) kariuomenės mobilizacijos vieta, Žemutinėje pilyje buvo moderniausia Žalgirio laikų arbaletų dirbtuvė, taigi, čia buvo bene svarbiausias LDK ginklakalystės centras.

2. Vilniaus katedra: Žalgirio trofėjų ir Vytauto palaidojimo vieta.

3. Vilniaus stačiatikių katedra: rusėnų žemių pulkai Žalgiryje ir stačiatikių metropolito Grigaliaus Camblako vaidmuo Konstancoje ir apskritai požalgirinėje byloje – bažnytinės unijos idėja.

4. Trakų salos pilis: Vytauto asmeninė rezidenacija ir turtingiausia Žalgirio ekspozicija.

5. Trakų pusiasalio pilis: antros pagal svarbą LDK žemės bei Vytauto domeno kariuomenės mobilizacijos vieta – J. Dlugošo minimo 10 vėliavų su Gediminaičių stulpais, taip pat Vytauto patrankos.

6. Trakų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia, 1408 – Žalgiriui artimiausių chronologiškai laikų liudininkė, vėliau (XV-XVIII a.) svarbiausia LDK Marijos kulto bažnyčia (svarbesnė už Aušros vartus). Ar negalėjo joje būti saugoma trofėjinė Švč. Mergelės Marijos vėliava?

7. Trakų kenesa ir kitas karaimų bei totorių paveldas. Tiek karaimai, tiek totoriai – tai Vytauto spec. daliniai arba gvardija. Trakų karaimų kenesa – įspūdingas paveldo objektas, totorių mečetė neišliko, todėl reikėtų minėti Keturiasdešimties Totorių (arba Nemėžio prie Vilniaus) ir Raižių prie Alytaus kaimų mečetes.

8. Kauno pilis: nežinomo antrojo Žalgirio fronto centras. Žemaičių 7 vėliavų rinkimosi vieta, kurios imitavo puolimą prie Nemuno.

9. Žalgirio ir Vytauto įpaveldinimo objektai Kaune: Vytauto paminklas Kaune; Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejus su Vytauto ekspozicija; Karininkų ramovė – Vytauto Didžiojo menė arba kapela.

10. Šie 9 objektai yra būtini. 10-tu galėtų būti tas objektas, kuris nuosekliai atsirastų kelionės maršrute. Jei niekur plačiau nekeliaujama, gali būti dar vienas objektas iš Vilniaus (Šv. Jonų ar Šv. Mikalojaus bažnyčios) ar Trakų (pvz., Senieji Trakai). Tačiau gali būti kuris nors vienas objektas iš maršruto nuo Kauno link Klaipėdos: Veliuona, Ragainė, Palanga, Klaipėda, arba iš maršruto nuo Vilniaus link Druskininkų: Birštonas ar Merkinė. 

Atgal